Praktické tipy jak trávit čas ve Valencii a co v ni nepřehlédnout, zkrátka nenáročný průvodce Valencií. Stručně jasně, výstižně, nechceme vás zatěžovat zbytečnostmi. Zároveň nabídneme ubytování i levné letenky do Valencie.
Třetí největší město Španělska určitě stojí za návštěvu. Je dobrým tipem na prodloužený víkend nebo výchozím bodem pro strávení dovolené na vyhledávaných plážích v regionu, které se rozpínají po celém pobřeží stejnojmenné provincie. A díky přímým letům z Prahy, které provozují letecké společnosti Smart Wings od června do poloviny října, jste ve Valencii za dvě hodiny.
Valencie je velmi kosmopolitní město se směsicí maurského i španělského temperamentu a rozhodně má turistům co nabídnout.
Valencie je nabitá kulturou s okouzlujícím starým městem s řadou historických památek, ale také místem, kde vzniká unikátní moderní architektura. Je proslulá svým nočním životem, ve starých uličkách bohémské čtvrti Carmen najdete nespočet barů, luxusních restaurací, ale i lidových hospůdek, kde se rozhodně nudit nebudete. Popíjet a hodovat můžete až do ranních hodin. Valencijské gastronomii vévodí středomořská kuchyně s převahou ryb a mořských plodů, všude je přítomná zelenina a ovoce.
Královnou je rýže, právě ve Valencii se zrodila paella. Ta tradiční se připravuje z kousků kuřecího a králičího masa a plodů moře, v její námořnické variantě se kuřecí a králičí nahradí rybami. A po probdělých nocích si můžete užívat nádherných písčitých pláží, tou nejnavštěvovanější je městská pláž Malvarrosa. Osvěží vás studený nápoj horchata, který na první pohled připomíná mandlové mléko a vyrábí se z kořene místní rost l i ny, kterou známe pod názvem šáchor jedlý. Ztracenou energii a rozbouřený žaludek po noční veselici zaručeně dodají churros, smažené sladké těsto namáčené v husté horké čokoládě. Valencie je také proslavená hojností fiest, tou nejznámější je tradiční slavnost Las Fallas. V průběhu několika dní probíhá především v historickém centru přehlídka sousoší i jednotlivých soch z kašírovaného papíru či dřeva (tzv. fallas), jejich ztvárnění většinou reaguje na místní problémy. Jsou vyrobeny místními truhláři a na den sv. Josefa jsou za bujarého veselí upáleny na ohni.
Jádro staré Valencie si oblíbili i Římané a nezanedbatelnou stopu zde zanechali také Vizigóti a divocí Maurové. Učinili z Valencie bohaté zemědělské a obchodní centrum, vyráběli zde keramiku, papír, ale i hedvábí. Důkazem je někdejší burza hedvábí La Lonja, která jako největší světská stavba gotického typu byla zapsána v roce 1996 na seznam památek UNESCO. Pro rozvoj zemědělství dokonce vynalezli důmyslný systém zavlažovacích kanálů, který slouží dodnes. Impozantní věže Torres de Serranos ze 14. století byly dříve vstupní branou do města a jsou tím jediným, co bohužel zůstalo z hradeb, kterými byla kdysi Valencie obehnána. Veškeré historické skvosty jsou na dosah, vše zvládnete pěšky. Při vašich toulkách městem si nenechte ujít jedinečnou atmosféru valencijské tržnice, krásná secesní budova, ve které je rozprostřeno 1200 stánků s nejrůznějšími pochutinami.
Trochu tajemna zažijete v místní katedrále v kapli svatého grálu, kde máte možnost spatřit tolika záhadami opředený kalich, z něhož dle legendy pil Ježíš Kristus v průběhu Poslední večeře. Na vše majestátně shlíží padesátimetrová věž Micalet, která nabízí jedinečný výhled na celé historické jádro města. Pod gotickou apoštolskou branou katedrály se posledních téměř tisíc let každý čtvrtek odehrává tzv. Vodní tribunál, který rozhoduje spory mezi místními farmář i v otázce zavlažování polí.
Ve výčtu památek bychom mohli pokračovat, ale skutečnou raritou jsou parky a zahrady Jardines del Turia v původním korytu řeky Turia, jejíž tok se Valencie po velkých záplavách v roce 1957 rozhodla odvést mimo město. Původní desetikilometrové řečiště se stalo zelenou oázou odpočinku, ale i sportu. Lidé zde jezdí na kole, hrají fotbal nebo tenis, běhají či jen tak lenoší a pořádají víkendové pikniky.
Směrem od centra k přístavu se před vámi rozprostře zcela nová tvář Valencie. Ojedinělý urbanistický skvost s názvem Město umění a věd tvoří komplex staveb hemisférického muzea, planetária, oceánografického pavilonu a paláce umění. Podobu tomuto avantgardnímu projektu dali přední světoví architekti – Santiago Calatrava a Félix Candela. Jejich stavby září originalitou, dynamikou, jsou plné neobvyklých tvarů a zcela jistě vás ohromí. Jedná se o architektonické skvosty, jejímiž prvky jsou sklo, kov, bílý beton a voda.
Nejnovějším přírůstkem do atraktivit města je nevšední biopark s prostornými expozicemi zvířat, ve kterých žijí společně savci a ptáci různých zoologických řádů. Park je členěn do zoogeografických oblastí, a tak můžete pozorovat zástupce zvířat různých světadílů v pestrém přírodním prostředí s velkým množstvím vodních ploch, protékajícími potůčky a vodopády s terénem pokrytým pestrou rostlinnou vegetací a různorodými dřevinami. Za návštěvu stojí i nedaleké největší španělské jezero Albufera, po němž se jmenuje i celý národní park a je místem stěhovavých ptáků. K vidění jsou i typické rybářské domky, které vám připomenou tradiční život rybářů.
Nejpopulárnější letenky z Prahy
LetenkyPraha.com spolupracují