Letenky SAS Scandinavian Airlines levně z Prahy

levné letenky SAS Scandinavian Airlines a pravidla pro zavazadla v letadle

SAS Scandinavian Airlines

logo Scandinavian Airlines (SAS)

SAS jsou nejen největší aerolinky ve Skandinávii, nýbrž i národní letecký přepravce hned tří států – Norska, Dánska a Švédska. Ke svému provozu používají trojici základen, hlavní na letišti v Kodani a dvě menší v Oslu a ve Stockholmu.

V roce 2006 společnost přepravila přes 25 milionů cestujících, což z ní dělá deváté největší aerolinky v Evropě. Obsluhované destinace aerolinií SAS se nacházejí nejen v Evropě, ale i v Asii a v Severní Americe. Scandinavian Airlines ke svému provozu používají letku 140 strojů, v níž mají největší zastoupení konsorcia Boeing a Airbus.

Scandinavian Airlines jsou členy leteckého uskupení Star Alliance.

Kam létá Scandinavian Airlines (SAS) přímo z Prahy

Aerolinky SAS vás vezmou přímo z Prahy do švédského Stockholmu.

Zavazadla v letadlech Scandinavian Airlines (SAS)

Všichni cestující v ekonomické třídě si s sebou přímo do letadla smějí přinést jeden kus příručního zavazadla, jehož hmotnost nesmí převýšit 8 kg a jeho rozměry nepřekročí 23 cm × 40 cm × 55 cm.

Samozřejmě je možné si s sebou na cestu vzít i odbavované zavazadlo, jehož parametry se u cestujících v ekonomické třídě liší v závislosti na cílové destinaci následovně:

  • Lety po Evropě: 1 ks o maximální hmotnosti 20 kg
  • Lety mezi Evropou a Amerikou: 1 ks o nejvyšší přípustné hmotnosti 20 kg

Tyto limity je nutné dodržovat, neboť v případě jejich překročení bude za každý kilogram nadváhy účtován zvláštní poplatek (viz. níže). I přesto není možné do přepravy přijmout zavazadlo, které bude mít více než 32 kg.

Poplatky u letecké společnosti Scandinavian Airlines (SAS)

Poplatky za odbavované zavazadlo s nadváhou se liší dle cílové destinace takto:

  • Vnitrostátní lety: 6 euro/1 kg
  • Lety po Evropě: 11 euro/1 kg
  • Lety mezi Evropou a Středním Východem: 22 euro/1 kg
  • Lety mezi Evropou a Afrikou či Asií: 33 euro/1 kg
  • Lety mezi Evropou a jihovýchodním Pacifikem: 44 euro/1 kg

Poplatek za službu doprovod o samotě cestujícího dítěte je u mezinárodních letů 34 euro, na vnitrostátních linkách je služba nabízena zdarma.

Věrnostní program Scandinavian Airlines (SAS)

Svým pravidelným zákazníkům letecká společnost Scandinavian Airlines nabízí věrnostní program EuroBonus, díky kterému mohou ze své loajality těžit ještě více výhod. Systém spočívá ve sbírání mílí za absolvované lety, a to nejen se společností SAS, nýbrž i s dalšími partnerskými aerolinkami, mezi kterými samozřejmě nechybí ani ty z uskupení Star Alliance.

Aby byly dosažené výhody snadno definované, je každý člen programu zařazen do jedné ze tří skupin – právě podle počtu nasbíraných mílí či podle počtu absolvovaných letů:

  • Basic je základním stupínkem, kam jsou zařazeni všichni nově registrovaní členové. Mezi výhody patří třeba slevy u partnerských autopůjčoven Avis, Hertz a Sixt, nebo automatická notifikace o změnách vašeho nadcházejícího letu.
  • Již vyšší úrovní je Silver, pro jejíž dosažení je nutné buď absolvovat 20 jednosměrných letů, nebo nasbírat 20 000 mil. Poté můžete čerpat výhody třeba v podobě přednostního zápisu na čekací listinu, odbavovat se na přepážkách pro třídu business či si můžete zabalit zavazadla těžší o 10 kg.
  • Nejvyšší dosažitelnou třídou věrnostního programu EuroBonus je Gold. Abyste však mohli čerpat výhody, mezi kterými nechybí třeba přístup do letištních salónků, přednostní odbavení včetně zavazadel či dvacetikilogramový nárůst limitu vašich kufrů, musíte buď odlétat 40 jednosměrných letů, nebo nasbírat 45 000 mil.

Možnosti platby / jak platit letenky Scandinavian Airlines (SAS)

platbě letenek od Scandinavian Airlines můžete využít kreditní a debetní karty Visa (kromě karty Visa Elektron), Mastercard, Eurocard, Dankort, Diners a American Express.

Cestování s malými dětmi

Rodiče, kteří se vydávají na cestu s dítětem do dvou let, mají na výběr ze dvou možností. Tou levnější variantou je zakoupení letenky s 90 % slevou, kdy však váš potomek bude muset strávit celou cestu na vašem klíně. Dítěti je možné zabalit kufr o hmotnosti do 10 kg. Dražší variantou je zakoupení klasické letenky s dětskou slevou, kdy bude mít nárok na svou vlastní sedačku a zavazadla v plné hmotnosti.

Speciální sazba je určená i dětem od 2 do 12 let, které musejí vždy cestovat s doprovodem starším 16 let. Pokud má dítě cestovat samo, je nutné využít služby doprovod o samotě cestujícího dítěte, kdy se o vašeho potomka na cestě postará vyškolený personál letecké společnosti Scandinavian Airlines. Poplatek za tuto službu činí na mezinárodních trasách 34 euro. V případě vnitrostátních letů po Dánsku a Švédsku je tato služba zdarma.

Jak ušetřit s letenkami Scandinavian Airlines (SAS)

Zajímavý způsob jak ušetřit až 75 % z ceny při upgradu cestovní třídy nabízí partnerství aerolinek SAS se společností Optiontown. V podstatě si stačí zarezervovat obyčejnou letenku ve třídě Economy či Economy Extra a přihlásit se na internetové stránky Optiontown.com.

Tam již zadáte jen informace o vaší rezervaci a za vcelku malý poplatek si můžete navýšit vaší cestovní třídu.

Historie Scandinavian Airlines (SAS)

Ke vzniku Scandinavian Airlines došlo 1. srpna 1946, když se spojily národní přepravci tří skandinávských států – Svensk Interkontinental Lufttrafik, Det Danske Luftfartselskab a Det Norske Luftfartselskap. Svůj provoz společnost zahájila 17. září téhož roku.

V roce 1954 se aerolinky SAS staly vůbec prvními na světě, které začaly létat přes severní polární kruh. Stalo se tak na lince z Kodaně do Los Angeles, přičemž mezipřistání byla v Grónsku a ve Winnipegu v Kanadě. Ještě do konce padesátých let na tuto cenově výhodnější trasu přešly mnohé další aerolinie.

Další prvenství získaly Scandinavian Airlines již v roce 1957, když světu nabídly cestu kolem světa skrze Severní pól. Let tehdy probíhal po trase Kodaň – Anchorage – Tokio. Nedobytné postavení na skandinávském trhu si SAS získaly zejména díky své strategii, kdy zkupovaly lokální aerolinky. Později převzaly kontrolu i nad leteckými společnostmi Spanair a Air Greenland.

K dalšímu historickému okamžiku došlo v květnu 1997, když Scandinavian Airlines spolu s aerolinkami Air Canada, Lufthansa, Thai International Airways a United Airlines zformovaly letecké uskupení Star Alliance. Poté se SAS ještě pokusily sloučit s aeroliniemi KLM a Austrian Airlines, avšak neúspěšně.

V současné době je 50 % akcií Scandinavian Airlines ve vlastnictví soukromých investorů a zbylých padesát procent mají mezi sebou rozdělené vlády Švédska, Norska a Dánska.

Vaše zkušenosti z letadel Scandinavian Airlines (SAS)

Přidat vlastní zkušenost s touto společností

Nejpopulárnější letenky z Prahy

LetenkyPraha.com spolupracují