Letenky Ryanair levně z Prahy

levné letenky Ryanair a pravidla pro zavazadla v letadle

Ryanair

Ryanair jsou největší evropské nízkonákladové aerolinky původem z Irska, jež mají své hlavní základny na letištích Dublin a Londýn Stansted. Společnost je jakýmsi symbolem pro low cost aerolinky z celého světa, a to zejména díky svému obchodnímu modelu.

Aerolinky Ryanair létají na 1 100 pravidelných linkách mezi 153 destinacemi v Evropě a v Maroku. Letka Ryanairu čítá 248 strojů, přičemž v rámci úsporných opatření se jedná výhradně o letouny Boeing 737-800. Dalších 65 kusů těchto strojů již má Ryanair objednaných.

Za pozornost stojí i průměrné stáří letky, které v červnu 2010 činilo pouhopouhých 2,8 roků!

Kam létá Ryanair přímo z Prahy

Aktuálně vás Ryanair již přímo z Prahy nedopraví nikam. Ryanair létá z České republiky aktuálně pouze z letiště Brno Tuřany a to do Londýna, Alicante a Milána.

Zavazadla v letadlech Ryanair

Všichni cestující Ryanairu vyjma dětí do dvou let si na palubu mohou vzít jedno příruční zavazadlo o maximální hmotnosti 10 kg a nejvyšších přípustných rozměrech 55 cm × 40 cm × 20 cm. Notebooky, kabelky či videokamery je nutné započítat do tohoto zavazadla!

Děti do dvou let právo na příruční zavazadlo nemají, avšak skládací kočárek jim bude přepraven zdarma.

Pokud si s sebou chcete vzít odbavované zavazadlo, je nutné si ho nejprve objednat, což vyjde nejvýhodněji přes internet a dopředu. Každý cestující si tak smí objednat maximálně dva kusy zavazadel, každé o hmotnosti do 15 kg a rozměrech až 81cm × 119 cm × 119 cm.

V případě překročení tohoto limitu bude za každý kilogram navíc účtován poměrně vysoký poplatek (viz. níže). Zavazadla těžší než 32 kg však není možné přepravovat vůbec.

Poplatky u letecké společnosti Ryanair

Pokud chcete při letu se společností Ryanair ušetřit, provádějte veškeré rezervace a úkony s ní spojené výhradně s časovým předstihem a skrze internet:

 • Poplatek za online odbavení činí za každou osobu a každý jednotlivý let 5 euro, avšak během vybraných promo nabídek nemusí být účtován vůbec.
 • Poplatek za přednostní nástup do letadla je stanoven na 4 eura.
 • Poplatek za jedno odbavované zavazadlo o hmotnosti do 15 kg je 15 euro, v průběhu července a srpna však vzroste na 20 euro. Chcete-li si s sebou na cestu přibalit 20kg zavazadlo, je nutné nejprve uhradit 25 euro, resp. 30 euro v letních měsících.
 • Poplatek za druhé odbavované zavazadlo o hmotnosti do 15 kg je 35 euro za každý jednotlivý let. V měsících červenec a srpen se poplatek zvyšuje na 40 euro.
 • Pokud vám na letišti bude naměřena nadměrná hmotnost zavazadla, budete nuceni za každý kilogram navíc zaplatit až 20 euro.
 • Poplatek za změnu již vystavěné rezervace přes internetové rozhraní činí 35 euro, v případě přepsání jména na již existující rezervaci zaplatíte za každou takovou změnu až 100 euro. V případě platby až na letišti činí tyto poplatky 55 euro, resp. 150 euro.

Věrnostní program Ryanair

Nízkonákladové aerolinky Ryanair žádný věrnostní program nenabízejí.

Možnosti platby / jak platit letenky Ryanair

Letenky od nízkonákladové společnosti Ryanair je možné zaplatit platebními kartami Visa, Mastercard, Maestro, Visa Connect, Visa Electron, Visa Delta a Mastercard Prepaid Debit. V případě platby s poslední jmenovanou kartou navíc nebudete muset platit správní poplatky, které u všech ostatních karet činí 5 euro za každou osobu a každý jednotlivý let.

Cestování s malými dětmi

Malí cestující do dvou let mohou s Ryanairem letět za jednotný poplatek 20 euro. Po celou dobu letu je však musí doprovázet osoba starší 16 let, které budou sedět na klíně, neboť rezervace vlastní sedačky pro tyto děti není možná.

V poplatku je již zahrnut transport jednoho dětského kočárku, pokud chcete dítěti přibalit nějaká další zavazadla či vybavení, je nutné je všechny uhradit v souladu s aktuálním ceníkem.

Stejně tak je nutné brát na zřetel fakt, že Ryanair je nízkonákladová letecká společnost, a jako taková neposkytuje službu doprovod o samotě cestujícího dítěte. Děti do 16 let tak v letadlech Ryanair nesmějí cestovat o samotě.

Jak ušetřit s letenkami Ryanair

Nejjednodušším způsobem je pořízení si platební karty Mastercard Prepaid Debit. Pouze při platbě s touto kartou totiž budete osvobozeni od poplatku ve výši 5 euro za provedení transakce.

Rovněž ušetříte, pokud si letenky zarezervujete s časovým předstihem, který činí minimálně 14 dní. Výhodnější tarify jsou k dispozici v období mimo špičku, tedy vždy po pondělním poledni do čtvrtečního poledne a po sobotní dvanácté hodině.

Historie Ryanair

Letecká společnost Ryanair byla založena v roce 1985, kdy začínala na málo frekventované lince Waterford – Londýn. Prvotním cílem Ryanairu přitom bylo pouze narušit monopol společností British Airways a Aer Lingus na linkách mezi Irskem a Velkou Británií.

Management Ryanairu nelenil a již o rok později přidal druhé letadlo a druhou linku z Dublinu na letiště Londýn Luton. Aerolinky Ryanair tak za rok 1986 s pouhou dvojicí letadel přepravil na dvou linkách celkem 82 000 cestujících.

V roce 1991 ale Ryanair upadl do ztráty a byla nutná restrukturalizace společnosti. Na místo šéfa byl tehdy dosažen dnes již legendární Michael O’Leary. Ten rychle změnil chod Ryanairu s cílem co nejmenších nákladů, což slavilo obrovské úspěchy nejen u akcionářů, nýbrž i u zákazníků. Zároveň totiž spadly ceny letenek na dosud nevídané částky.

Obrovskou příležitostí pro Ryanair pak byla deregulace evropského trhu s leteckou dopravou v roce 1992, kdy mohly aerolinky z jednoho státu Evropské unie bez problémů létat do druhého. Aerolinky Ryanair tak vstoupily na burzu, čímž získaly tolik potřebný kapitál a mohly objednat 45 nových letadel za neuvěřitelné dvě miliardy dolarů.

Nové stroje Ryanair pořizoval i počátkem nového milénia, přičemž zároveň rapidně rozšiřoval počet obsluhovaných destinací. A stejně rychle přibývali i noví cestující, kteří byli ohromeni letenkami v přepočtu za pár haléřů včetně poplatků.

Vaše zkušenosti z letadel Ryanair

názorů: 3 to “Ryanair”

 1. Hana
  Červenec 24th, 2013 @ 14:25

  mrzí mě , že jsou zrušené přímé spoje Brno- Alicante. Zajímalo by mě , proč tomu tak je, nebo nemůžu najít přímý let bez přestupu.
  Hana

 2. leosh
  Říjen 20th, 2013 @ 0:53

  společnost RYANAIR nemá přímé lety z Prahy do Las Palmas ? proč vaše lety prodává zprostředkovatel, který na to nemá ?

 3. Markéta Kosová
  Březen 25th, 2014 @ 11:25

  Změnili mi čas odletu, který mi navazoval a na přestup jsem měla 1 hodinu, teď mám na přestup 5 minut a není možné je jakkoliv kontaktovat. Nemám moc zkušeností s létáním, tak nevím, jak si poradit. Přijdu sice jen o 1500,ale zdá se mi to nefér, když mám oba lety s jednou společností.

Přidat vlastní zkušenost s touto společností

Nejpopulárnější letenky z Prahy

LetenkyPraha.com spolupracují