Letenky Malév levně z Prahy

levné letenky Malév a pravidla pro zavazadla v letadle

Malév

logo Malév

Malév Hungarian Airlines jsou maďarské národní aerolinky se základnou na letišti Ferihegy v Budapešti. Mezi seznam jejich obsluhovaných destinací patří padesátka měst v Evropě a v Asii. Ke svému provozu používají dvaadvacítku strojů Boeing, Bombardier a Sukhoi.

Aerolinky Malév jsou členem leteckého uskupení Oneworld.

Kam létá Malév přímo z Prahy

Malév vás donese přímo z Prahy aktuálně pouze do Budapešťi, který můžete pak využít k dalším přestupům na svých cestách po světě.

Zavazadla v letadlech Malév

Každý cestující v ekonomické třídě si s sebou přímo do letadla smí vzít jeden kus příručního zavazadla o maximálních rozměrech 55 cm × 40 cm × 20 cm a nejvyšší přípustné hmotnosti 10 kg. Pasažéři ve třídě business si navíc mohou vzít ještě druhé, osmikilogramové příruční zavazadlo s maximálními rozměry 45 cm × 35 cm × 20 cm.

Spolu s tímto zavazadlem si každý cestující smí zabalit i jeden kus odbavovaného zavazadla, které smí mít u cestujících ve třídě economy nanejvýše 23 kg a u pasažérů v business třídě 30 kg. Dětem do dvou let věku lze zabalit až desetikilogramové zavazadlo.

Tyto limity je nutné přísně dodržovat, neboť za každý kilogram nadváhy bude účtován poměrně vysoký poplatek. Rovněž je potřeba myslet na to, že do letadla nemohou být naloženy kufry těžší než 32 kg.

Poplatky u letecké společnosti Malév

Poplatky za překročení povolené hmotnosti zavazadel činí 10 euro za každý kilogram navíc v případě cest po Evropě a 15 kg v případě cest mezi Evropou a Středním Východem.

Za převoz sportovního náčiní a hudebních nástrojů se platí jednorázový poplatek v závislosti na hmotnosti – do 15 kg to je 30 euro, mezi 15 kg a 30 kg poplatek činí 60 euro a při hmotnosti vyšší než 30 kg bude nutné zaplatit 90 euro.

Poplatek za službu doprovod o samotě cestujícího dítěte činí 25 euro plus cena dětské letenky (u dětí do 12 let), resp. 35 euro + cena letenky pro dospělého (děti do 16 let).

Věrnostní program Malév

Pro své pravidelné zákazníky letecká společnost Malév provozuje věrnostní program Duna Club. Jeho podstata spočívá ve sbírání mílí za lety absolvované nejen s aerolinkami Malév, nýbrž i s těmi dalšími z uskupení Oneworld.

Cestující se dle počtu nasbíraných mílí rozdělují hned do pěti různých levelů:

  • Basic je přidělen automaticky všem nově registrovaným členům programu. Tato hodnost neskrývá žádné speciální výhody.
  • Po prvním absolvovaném letu je cestující následně automaticky přeřazen do kategorie Blue. V tu chvíli již mají nárok na slevy od partnerů aerolinek Malév, mezi nimiž nechybí například autopůjčovny Avis.
  • Úroveň Silver Ruby je již jednou z těch vyšších, kde výhody začínají být opravdu zajímavé. Oproti předchozímu stupínku čítají navíc třeba přednostní právo na zápis na čekací listinu, přístup do letištních salónků či navýšení limitu odbavovaných zavazadel o 10 kg. Pro dosažení je potřeba v průběhu jednoho roku absolvovat minimálně 15 letů a nasbírat 40 000 mil.
  • Do kategorie Gold Sapphire jsou automaticky cestující přeřazeni po nasbírání 80 000 mil a absolvování 30 letů. Získávají všechny předchozí výhody a navíc se mohou těšit na navýšení základního limitu zavazadel o 15 kg nebo na rychlejší naskakování prolétaných mil na konto.
  • Nejvyšší úrovní, které lze u věrnostního programu Duna Club dosáhnout, je Platinum Emerald. Nejprve je však nutné absolvovat 80 letů a nasbírat alespoň 200 000 mil. Mezi výhody patří třeba bezplatné změny již vystavěných rezervací, bezplatné navýšení cestovní třídy či navýšení limitu zavazadel až o 25 kg oproti základu.

Možnosti platby / jak platit letenky Malév

Letenky od maďarských aerolinek Malév je možné uhradit platebními kartami Visa a Eurocard/Mastercard.

Cestování s malými dětmi

Rodiče dětí do dvou let si mohou při nákupu letenky pro jejich ratolest vybrat ze dvou možností – buď koupí dražší variantu, kdy bude mít dítě nárok na vlastní sedačku, popřípadě za letenku ušetří, avšak jejich dítě jim bude muset po celou dobu letu sedět na klíně.

V případě druhé varianty však smí jeden dospělý doprovázet maximálně jedno dítě do dvou let věku. Malí cestovatelé se v průběhu letu mohou těšit na speciální dětskou stravu určenou jen pro ně, rodiče se tak nemusí obávat, že by jim musely předžvýkávat normální stravu pro dospělé. Dětem do dvou let mohou rodiče rovněž zabalit kufr o hmotnosti do 10 kg.

Levnější letenky lze zakoupit i dětem od 2 do 12 let, přičemž v průběhu rezervace lze požádat i o speciální stravu.

Pokud plánujete, že vaše dítě ve věku od 2 do 16 let bude cestovat samo, je nutné požádat o službu doprovod o samotě cestujícího dítěte. Za poplatek ve výši 25 euro (v případě dětí do 12 let), resp. 35 euro (v případě dětí od 12 do 16 let) se o něj již v průběhu odbavení postará vyškolený personál aerolinek Malév, který ho i v pořádku předá určené osobě na cílovém letišti.

Jak ušetřit s letenkami Malév

Ačkoliv jsou aerolinky Malév členem uskupení Oneworld, mají uzavřenou dohodu o sdílení kódu s Českými aeroliniemi. Díky tomu můžete ušetřit čas i peníze, neboť lety od obou společností lze zapsat na jednu jedinou letenku.

Historie Malév

K oficiálnímu založení maďarských národních aerolinek došlo dne 29. března 1946, kdy však nesly poněkud krkolomný název Hungarian-Soviet Civil Air Transport Joint Stock Company. Původní letka se skládala ze dvou 21místných sovětských letadel Li-2. Původní základna se nalézala na letišti Budaörs, přičemž k přestěhování na nově vybudované letiště Ferihegy došlo již v roce 1950.

Dne 25. listopadu 1956 došlo ke sloučení se sovětským leteckým přepravcem Maszovlet, čímž zároveň došlo k přejmenování na Malév. Rovněž došlo k rozšíření počtu obsluhovaných destinací, nejprve do okolních zemí a posléze i do měst na Blízkém Východě a napříč dalšími státy Evropy.

Již před pádem komunistického režimu v Maďarsku začal Malév postupně vyřazovat sovětská letadla a nahrazovat je nově představeným strojem Boeing 737-200. Poslední ruské letadlo, Tupolev Tu-154, bylo z letky vyřazeno až v roce 2001.

V březnu 2007 Malév vstoupil do leteckého uskupení Oneworld, a to i přesto, že jim mimo jiné naše ČSA nabídly pomoc při vstupu do aliance SkyTeam. V současné době vlastní 95 % akcií aerolinek Malév maďarská vláda prostřednictvím státní společnosti MNV.

Vaše zkušenosti z letadel Malév

Přidat vlastní zkušenost s touto společností

Nejpopulárnější letenky z Prahy

LetenkyPraha.com spolupracují