Letenky LOT Polish Airlines levně z Prahy

levné letenky LOT Polish Airlines a pravidla pro zavazadla v letadle

LOT Polish Airlines

logo LOT Polish Airlines

LOT Polish Airlines jsou polské národní aerolinie se základnou na letišti Frédérica Chopina ve Varšavě. Zejména z něj odlétají letadla do 56 destinací v Evropě, severní Americe a v Asii. LOT ke svému provozu používá 54 strojů od výrobců ATR, Boeing a Embraer.

Aerolinky, které jsou stále ve většinovém vlastnictví polské vlády, jsou členem leteckého uskupení Star Alliance.

Kam létá LOT Polish Airlines přímo z Prahy

LOT jsou další aerolinky, které vás přímo z Prahy dostanou jen do jejich základny ve Varšavě, odkud se můžete rozhlížet po dalších zajímavých destinacích za levný peníz.

Zavazadla v letadlech LOT Polish Airlines

Všichni pasažéři ve třídě economy si s sebou na palubu smějí vzít jedno příruční zavazadlo o maximálním součtu všech rozměrů 118 cm a o nejvyšší přípustné hmotnosti 6 kg. Cestující v business třídě smějí mít tato zavazadla dvě, přičemž každé může vážit do 9 kg.

K tomu je navíc možné přibalit jednu věc osobní potřeby, kterou může být například notebook, kabát, kabelka či taštička s videokamerou.

Každý cestující v ekonomické třídě si s sebou smí vzít jeden kus odbavovaného zavazadla, jehož hmotnost nesmí přesáhnout 20 kg, výjimkou jsou lety do USA a Kanady, kam lze vzít kufr o hmotnosti až 23 kg. Pasažéři ve třídě business si smějí vzít zavazadlo o hmotnosti 30 kg, resp. dvě zavazadla po 32 kg v případě cesty do USA a Kanady. Dětem do 2 let je možné zabalit zavazadlo o hmotnosti do 10 kg.

Limity zavazadel je nutné striktně dodržovat, neboť při jejich překročení budou účtovány poplatky (viz. níže). Žádné jednotlivé zavazadlo navíc nesmí mít více než 32 kg.

Poplatky u letecké společnosti LOT Polish Airlines

Poplatek za druhé zavazadlo při cestách do či ze Spojených států a z Kanady činí 40 euro.

Poplatky za překročení povolené hmotnosti zavazadel činí v případě letů po Evropě 10 euro za každý kilogram navíc a v případě cest mezi Evropou a Blízkým Východem 20 euro/kg. V případě cest mezi Evropou a Amerikou činí poplatek jednotných 40 euro.

Věrnostní program LOT Polish Airlines

Letecká společnost LOT Polish Airlines je členem uskupení Star Alliance, a tak svým pravidelným zákazníkům nabízí věrnostní program Miles & More. Za každý absolvovaný let se v něm cestujícím přičte na jejich konto příslušný počet mílí. Ty navíc naskakují tím rychleji, v čím vyšší třídě pasažér letí.

Všichni cestující jsou podle počtu nasbíraných mílí rozděleni do čtyř různých skupin:

  • Miles & More je nejnižší úroveň, kam jsou automaticky přiřazeni všichni nově registrovaní členové programu. Bohužel nepřináší žádné zvláštní výhody.
  • Pro dosažení a udržení statusu Frequent Traveller je nutné nasbírat každý rok alespoň 35 000 mil. Členové s touto hodností mají mimo jiné nárok na odbavení na přepážkách business, před odletem mohou navštěvovat letištní salónky a jejich limit odbavovaných zavazadel se navýšil na 40 kg.
  • Úroveň Senator obdrží a udrží si ji ten cestující, který v průběhu dvou let nasbírá minimálně 100 000 mil. Kromě všech výše zmiňovaných výhod může člen věrnostního programu přednostně nastoupit do letadla, bezplatně si navýšit cestovní třídu či má garantováno místo v letadle při nenadálé rezervaci letenky.
  • Nejvyšším statusem, kterého může člen věrnostního programu dosáhnout, je HON Circle. Pro jeho dosažení a udržení je třeba během dvou let nasbírat alespoň 600 000 mil. Seznam výhod zahrnuje všechny předešlé, plus se může těšit na odvoz limuzínou či na osobního asistenta.

Možnosti platby / jak platit letenky LOT Polish Airlines

Letenky od LOT Polish Airlines lze uhradit platebními kartami Visa, MasterCard, Diners Club International, JCB International a American Express.

Cestování s malými dětmi

Děti ve věku do dvou let cestují se společnosti LOT Polish Airlines s 90% slevou z ceny letenky pro dospělého, ztrácejí ovšem nárok na vlastní sedačku. Celou cestu tak musejí absolvovat na klíně jednoho z rodičů.

Dětem ve věku od 2 do 12 let mohou rodiče zakoupit letenku se slevou, jejíž výše dosahuje až 25 %. Váš potomek bude mít v tomto případě samozřejmě nárok jak na svoji vlastní sedačku, tak na zavazadla o stejném objemu, jako je tomu u dospělé osoby.

V případě, že bude dítě ve věku od 5 do 12 let cestovat samo, je nutné požádat o službu doprovod o samotě cestujícího dítěte. Za zvláštní poplatek se o něho postará personál letecké společnosti, přičemž na něj dohlédne již od momentu odbavení.

Jak ušetřit s letenkami LOT Polish Airlines

Zajímavé slevy nabízejí aerolinky LOT Polish Airlines studentům ve věku od 12 do 24 let a seniorům nad 60 let věku. Při rezervaci mají možnost zvolit speciální, cenově výhodnější tarif, avšak v tomto případě je nutné podložit svůj věk oficiálním průkazem totožnosti.

Historie LOT Polish Airlines

Aerolinky LOT byly založeny již 1. ledna 1929 polskou vládou, v důsledku čehož se jedná o jednu z nejstarších leteckých společností světa. První mezinárodní přelet se konal 2. srpna 1929 na lince do Vídně, kterou operovaly stroje Junkers F13. Již o rok později LOT provozoval pravidelné linky mimo jiné do Říma, Bejrútu, Atén, Berlína či do Helsinek.

V průběhu Druhé světové války stroje aerolinek LOT vůbec nelétaly, neboť byly buď poškozené, či zničené zcela úplně. Od srpna 1944 do prosince 1945 tak leteckou dopravu v zemi zajišťovalo polské armádní letectvo, ačkoliv polská vláda aerolinky formálně obnovila již 10. března 1945.

Opětovný provoz však byl zahájen až v roce 1946, tedy po dlouhých sedmi letech. V té doby se létalo zejména do Prahy, Paříže, Stockholmu a do Berlína. Konec čtyřicátých let byl také symbolem pořizování strojů sovětské provenience. Toto období odeznělo až po skončení stalinismu v Polsku, kdy se naopak začaly skupovat letouny západní výroby.

První transoceánský let přišel na řadu až květnu 1972, kdy byly na letový řád přidány spoje z Polska do New Yorku a do Montrealu. Ke kolapsu došlo na podzim 1981, když západoevropské aerolinky zcela přestaly létat do Varšavy.

Po pádu komunismu v Polsku v roce 1989 se trend při pořizování nových letounů otočil směrem k západu a pořízeno bylo několik zcela nových strojů ATR a Boeing. Jedním z posledních dnů LOT Polish Airlines byl 26. říjen 2003, kdy se aerolinky staly členem uskupení Star Alliance.

Vaše zkušenosti z letadel LOT Polish Airlines

Přidat vlastní zkušenost s touto společností

Nejpopulárnější letenky z Prahy

LetenkyPraha.com spolupracují