Letenky Iberia levně z Prahy

levné letenky Iberia a pravidla pro zavazadla v letadle

Iberia

Španělské národní aerolinky Iberia se základnami na letištích v Madridu a v Barceloně ročně přepraví na 28 milionů cestujících. Spolu s dceřinou společností Iberia Regional létají do 102 destinací ve 39 zemích světa.

Ke svému provozu společnost používá 119 strojů značky Airbus, jejichž průměrné stáří bylo v lednu 2010 sedm a půl roků. Iberia, pro kterou jsou typické barvy bílá, žlutá a oranžová, je členem leteckého uskupení Oneworld.

Kam létá Iberia přímo z Prahy

Z Prahy se přímo letadly Iberia dostane aktuálně pouze do španělského Madridu.

Zavazadla v letadlech Iberia

Každý cestující si s sebou na palubu smí vzít jedno příruční zavazadlo o maximálních rozměrech 55 cm × 40 cm × 20 cm. Nejvyšší povolená tohoto hmotnost zavazadla je v případě turistické třídy 10 kg. K tomu je možné si zdarma přibalit menší kabelku, kabát, deštník, či videokameru.

Pasažéři v ekonomické třídě mají již v ceně letenky započteno i odbavované zavazadlo, jehož hmotnost nesmí překročit 23 kg. V případě překročení tohoto limitu bude vyžadováno uhrazení poplatku ve výši 60 euro. Hmotnost kufru ale v žádném případě nesmí překročit hodnotu 32 kg, neboť v takovém případě by zavazadlo nebylo přijato k přepravě.

V případě zájmu je možné po předchozí domluvě přepravovat i hudební nástroje, sportovní vybavení či další zavazadla o hmotnosti od 32 kg do 45 kg, avšak je třeba počítat s poplatkem 150 euro.

Poplatky u letecké společnosti Iberia

V případě zájmu si lze na všechny lety přiobjednat druhé odbavované zavazadlo, přičemž jednotný poplatek je 60 euro. Jednotný poplatek za překročení povolené hmotnosti zavazadla pak rovněž činí 60 euro.

Poplatek za vydání elektronické letenky je 150 Kč. Při objednávání věnujte maximální pozornost při zadávání jména, neboť jeho změna po vystavení letenky již není možná!

Za službu doprovod o samotě cestujícího dítěte se za každý jednosměrný let vybírá poplatek 20 euro u vnitrostátních letů, 40 euro u letů po Evropě, do Afriky a na Střední Východ a 40 euro u mezikontinentálních letů.

Věrnostní program Iberia

Pro své pravidelné zákazníky provozují španělské aerolinky věrnostní program Iberia Plus. Jak u těchto programů bývá běžné, podstata spočívá ve sbírání prolétaných mílí, které lze následně proměnit ve výhody. Ty se určují podle skupiny, do které spadáte vzhledem k počtu nasbíraných mílí.

Iberia rozlišuje celkem čtyři skupiny:

 • Classic je základní úrovní, která vám garantuje automatickou rezervaci vašeho oblíbeného místa ihned po zabookování letenky, možnost navýšení cestovní třídy a prioritní zápis na waiting list.
 • Silver je druhý stupínek ve věrnostním programu, který oproti úrovni Classic nabízí navíc možnost odbavování na přepážkách business a vyšší limity odbavovaných zavazadel.
 • Cestující s hodností Gold mají navíc garantované místo v letadle při rezervaci letenky na poslední chvíli, na let mohou čekat ve VIP salóncích a svá auta mohou zdarma zaparkovat na VIP parkovištích.
 • Platinum je absolutně nejvyšší hodnost, které může pasažér u Iberie dosáhnout. Kromě všech výhod vyjmenovaných v předchozích bodech navíc umožňuje zdarma navyšovat cestovní třídu či nabízí odvoz na letiště v limuzíně.

Možnosti platby / jak platit letenky Iberia

Letenky od společnosti Iberia lze uhradit pouze platebními kartami Visa, American Express, UATP/Airplus, Diners Club, Master Card, Carte Blanche, Access, Visa Electron, 4B a Red 6000. Karta Maestro není akceptována.

Cestování s malými dětmi

Rodiče cestující s dětmi do dvou let mají na výběr ze dvou možností. Buď zaplatí 10 % z ceny letenky, přičemž dítě nebude mít nárok na vlastní sedačku a bude po celou dobu sedět na klíně jednoho z rodičů, nebo zaplatí cenu za klasickou letenku pro dítě ve věku od 2 do 11 let a dítě bude moct sedět ve vlastní sedačce. V obou případech každopádně máte právo na přepravu dětského kočárku.

Pokud cestujete na mezikontinentálních letech s dítětem do dvou let a do 11 kg, které má vlastní sedačku, můžete personál letadla požádat o autosedačku pro vaše dítě. Pro stoprocentní jistotu je však lepší před odletem zatelefonovat na call centrum Iberie a ujistit se, že sedačka bude na vašem letu k dispozici.

V případě, že v jednom letadle cestují dvě děti do dvou let věku a pouze jeden dospělý, musí alespoň jedno z dětí sedět ve vlastní sedačce.

Výhoda je poskytována i pro děti ve věku od 2 do 11 let, respektive pro jejich rodiče. Ti za dětskou letenku zaplatí pouze 50 % z obvyklé ceny letenky.

Iberia poskytuje i službu doprovod o samotě cestujícího dítěte ve věku od 5 do 11 let. Pokud váš potomek bude cestovat sám, postará o něj personál společnosti Iberia, a to již od okamžiku odbavení. Poplatek za tuto službu činí 20 euro v případě cest po Španělsku, 30 euro u cest po Evropě a u letů do Afriky a na Střední Východ a 40 euro za jednosměrný, transatlantický let.

Jak ušetřit s letenkami Iberie

Španělské aerolinky Iberia mají podepsanou smlouvu o sdílení kódu s našimi ČSA, díky čemuž se můžete snadno a levně podívat do světa i z letiště v Praze. Toto spojenectví totiž umožňuje zapsat lety ČSA i Iberie na jedinou letenku, což je nejen jednodušší, ale i levnější. Vyrazit tak můžete třeba do kolumbijské Bogoty či do ekvádorského Quita.

Historie Iberie

Letecká společnost Iberia byla založena v červnu 1927, kdy se na jejím vzniku podílela i německá Lufthansa. Již o rok později začala Iberii podporovat i španělská vláda, která přispívala finančními prostředky na provoz linky z Madridu do Barcelony.

V roce 1944 pak došlo k úplnému znárodnění aerolinek. Ty si o dva roky později vysloužili světové prvenství, když jako první letecká společnost po Druhé světové válce začaly opět létat do Jižní Ameriky.

Velký rozmach Iberia zažívala počátkem osmdesátých let, kdy počet pasažérů přepravených za rok poprvé přesáhl hranici deseti miliónů. Začátkem devadesátých let navíc Iberia začala kupovat podíly v aerolinkách v jižní a střední Americe. K privatizaci společnosti došlo v roce 2001.

K poslední význačné změně ve struktuře společnosti došlo v roce 2009, kdy se spojila s aerolinkami British Airways a společně vytvořily jednu z největších leteckých společností na světě.

Vaše zkušenosti z letadel Iberia

názorů: 2 to “Iberia”

 1. Poláček Milan
  Říjen 8th, 2013 @ 9:06

  Letíme s manželkou ji ž po 3 se společností IBERIA do Mexico City samozřejmě i zpět adosud jsme byli maximálně spokojeni letos letíme 12.12.2013 vracíme se 9.1.2014 a poprvé z Prahy před tím to bylo z Mnichova a potom z Vídně.Doufáme že budeme opět spokojeni se službami IBERIE Poláček

 2. Pavel Temnak
  Listopad 12th, 2013 @ 14:11

  Horší společnost jsem nezažil děs,běs a už nikdy více.

Přidat vlastní zkušenost s touto společností

Nejpopulárnější letenky z Prahy

LetenkyPraha.com spolupracují