Letenky Finnair levně z Prahy

levné letenky Finnair a pravidla pro zavazadla v letadle

Finnair

logo Finnair

Finnair jsou největší finské aerolinky se základnou na letišti Helsinky Vantaa, které za rok 2008 přepravily téměř devět milionů cestujících. Tyto čtyřhvězdičkové aerolinky létají do 66 světových destinací, přičemž majoritní podíl si v nich stále drží finská vláda.

Aerolinky ke svému provozu používají flotilu 66 letounů převážně značky Airbus, přičemž dalších 32 strojů již mají objednaných. Finnair je členem uskupení Oneworld.

Kam létá Finnair přímo z Prahy

S aerolinkami Finnair si přímo z Prahy zaletíte do hlavního finského města, Helsinek.

Zavazadla v letadlech Finnair

Všichni cestující v ekonomické třídě si do letadla mohou vzít jeden kus příručního zavazadla s maximálními rozměry 56 cm × 45 cm × 25 cm. Příruční zavazadlo je rovněž omezeno hmotností, která nesmí přesáhnout 8 kg.

Samozřejmostí je i jeden kus odbavovaného zavazadla, jehož hmotnost u cestujících v ekonomické třídě nesmí ve většině případů přesáhnout 20 kg. Onou výjimkou jsou lety do USA a do Kanady, kde je limit stanoven na 23 kg. Z logistických důvodů však není možné odbavit zavazadlo těžší než 32 kg.

Hmotnost zavazadel je opravdu nutné si hlídat, neboť za každý kilogram nadváhy budou účtovány následující poplatky:

 • vnitrostátní lety a krátké linky: 5 euro/1 kg
 • lety po Evropě: 10 euro/1 kg
 • lety mezi Evropou a Asií: 30 euro/1 kg

Na linkách do USA je zaveden jednotný poplatek ve výši 90 a 110 dolarů v závislosti na cílové destinaci.

Poplatky u letecké společnosti Finn air

Poplatek za opětovné vydání letenky vyžádané cestujícím činí 25 euro. Pokuta za ztracenou letenku je stanovena na 55 euro, přičemž je nutné uhradit o poplatek za opětovné vydání letenky.

Poplatek za vydání letenky rezervované přes internet je 20 euro v případě platby platební kartou a 15 euro v případě platby bankovním převodem.

Poplatek za přepravu zvířat na palubě letadla činí na krátkých tratích 30 euro, na středních 60 euro a na dálkových letech 100 euro.

Věrnostní program Finnair

Pro pravidelné cestující Finnair provozuje věrnostní program Finnair Plus, v kterém sbírají body za lety absolvované nejen s těmito finskými aerolinkami, nýbrž i se všemi dalšími z uskupení Oneworld.

Rozsah výhod se liší v závislosti na úrovni cestujícího, která závisí na počtu nasbíraných mílí:

 • Finnair Plus Silver je nejnižší úrovní programu, pro jejíž dosažení je nutné nasbírat 40 000 mil nebo absolvovat 24 letů, z nichž alespoň čtyři musejí být operované Finnairem. Mezi výhody patří například možnost odbavení na přepážkách business, prioritní bezpečnostní prohlídka, přístup do letištních salónků Finnair a navýšení limitu zavazadel až na 40 kg.
 • Pro přidělení statusu Finnair Plus Gold je nutné nasbírat buď 90 000 mil, popřípadě absolvovat 54 letů. Mezi výhody patří všechny ty z nižšího stupně plus jistota rezervovaného místa do 48 hodin od plánovaného odletu, možnost upgradu cestovní třídy a přístup do letištních salónků, kam je možné si vzít jednoho hosta.
 • Nejvyšší úrovní je Finnair Plus Platinum, pro jehož dosažení je nutné buď odlétat 92 letů, nebo nasbírat 150 000 bodů. Mezi další výhody patří volný vstup do areálu Via Spa, přístup do všech letištních salónků Oneworld a možnost odbavení na přepážkách první třídy.

Platnost všech statusů je stanovena do konce zúčtovacího období plus 12 měsíců.

Speciální program Finnair Junior Plus je k dispozici i pro malé a mladé cestovatele ve věku od 2 do 17 let. I oni sbírají na svůj účet prolétané míle, které mohou proměňovat v různé výhody. V dětském programu však je výhody dosažené například v pěti letech možné využívat až do 17 let věku!

Možnosti platby / jak platit letenky Finn air

Za letenky od Finnairu je možné zaplatit platebními kartami Visa, Mastercard a American Express. Výjimkou je karta Visa Electron, jež akceptována není.

Cestování s malými dětmi

Děti do dvou let věku mohou cestovat buď s výraznou slevou na klíně rodičů, popřípadě na vlastním sedadle vedle rodičů. V tomto případě je však nutné dítěti objednat a zaplatit vlastní letenku.

Pokud dítě bude sedět na klíně rodičům, je možné mu zabalit zavazadlo o maximální hmotnosti 10 kg. Jestliže bude sedět na vlastní sedačce, má právo na zavazadla o stejné hmotnosti, jako ostatní cestující. Stejně tak je možné jako odbavované zavazadlo přepravovat dětské kočárky.

V případě cesty s dětmi je rovněž možné objednat si speciální kojeneckou stravu či přinést vlastní autosedačku, která však musí být certifikovaná pro cesty letadlem.

Pro rodiče dětí ve věku 5 až 12 let, kteří cestují o samotě, je k dispozici služba doprovod dítěte. Tento typ letenky je však nutné rezervovat výhradně skrz telefonní infolinku.

Jak ušetřit s letenkami Finnair

Finnair je členem leteckého uskupení Oneworld, jež létá do 727 destinací ve 142 zemích světa. To přináší výhody zejména na dlouhých letech s několika přestupy, neboť všechny přelety lze zapsat na jedinou letenku. Její cena tak v konečném důsledku zpravidla bývá nižší.

Historie Finnair

Letecká společnost Finnair byla založená v roce 1923 – ještě pod názvem Aero O/Y, přičemž první let z Helsinek do Talinnu v Estonsku byl uskutečněn již následující rok. Zajímavostí je, že první lety probíhaly s přistáním na vodě. Těžké časy zažívaly aerolinky v průběhu Druhé války, kdy jim nejprve polovinu flotily sebrala armáda a kdy polovinu cestujících Finnairu tvořily děti evakuované do Švédska.

Po konci války se stal majoritním vlastníkem Finnairu stát, který obnovil většinu zrušených letů do Evropy. První transatlantický let uskutečnily aerolinky poměrně pozdě – až v roce 1969 na lince do New Yorku.

V roce 1983 si Finnair připsal trumf, když jako první aerolinky na světě zahájily nonstop lety ze západní Evropy do Japonska. O šest let navázal na úspěch linky a jako první začal nonstop létat i do Pekingu. V roce 1999 vstoupily šesté nejstarší aerolinky na světě do uskupení Oneworld.

O dva roky později pak Finnair založil estonské Aero Airlines a v roce 2003 převzal kontrolu i nad švédským nízkonákladovým přepravcem FlyNordic. V současné době je majoritním vlastníkem Finnairu stále finská vláda.

Vaše zkušenosti z letadel Finnair

názorů: 3 to “Finnair”

 1. Petr
  Srpen 8th, 2011 @ 15:30

  S Finnairem jsem letěl v červnu z Prahy přes Helsinky do Pekingu.

  Letadlo nové, letělo se včas, sedačky pohodlné, místa dost. Zde není co vytknout.

  Co se týká jídla, tak směrem tam to bylo dobré, cestou zpátky asi nejhorší jídlo, co jsem kdy v letadle měl. Brambory s kuřecími kůžemi a žampiony přetčily i misku bazalky politou kečupem a zasypanou tvrdými těstovinami od British Airways. Červené víno bylo taky více než podprůměrné.

  Co se týká IFE, tak jsem byl spokojený… asi prvních pět hodin z osmi. Kdesi nad rozhraním Ruska a Mongolska se systém zasekl a nešel restartovat.

  Nicméně celkové pocity dobré, vzhledem k tomu, že jsem zpáteční letenku z Prahy do Pekingu pořídil za 9 800 Kč. :-)

 2. Milan Pažout
  Říjen 25th, 2011 @ 8:25

  Finnair zbožňuji. Mám však problém s firemním účetním, který po mně vyžaduje faktury za uhrazené letenky. Vystavuje Finnair takové faktury? Kupř. právě jsem uhradil letenku Praha-Šanghaj a zpět, booking code 1A/5LBOM9 a potřeboval bych fakturu na TAMA Bohemia s.r.o., Na Vyhlídce 437, 25242 Jesenice-Osnice, IČO 64575551, DIČ: CZ64575551. Mám naději?
  Moc děkuji. Milan Pažout, 602-250303

 3. Petr
  Červenec 31st, 2012 @ 15:01

  Zklamání. Loni v červnu jsem s nimi letěl do Pekingu, letos v červenci do Dillí a pocítil jsem snížený komfort.

  To, že sedačku v exit row si lze vybrat jen za poplatek (ač vysoký) bych ještě pochopil. Ale u Finnairu je jakýkoliv výběr sedačky za poplatek!

  Letadlo sice letělo vždy včas, nicméně celkový pocit ze všech letů hodnotím spíše jako podprůměr.

  Na segmentu HEL-DEL byly stewardky dost pasivní, rozdaly jídlo a pak jsem je viděl až v Afghánistánu.

  Jídlo na letu tam bylo nic moc, na letu zpět vcelku dobré.

  IFE dnes již spíš podprůměr, výběr filmů a seriálů byl řekněme dobrý, nicméně kvalita obrazu a zejména pak zvuku příšerná. Raději jsem to vypnul.

  Všechno tohle jsem jim napsat do “Feedback Formu”, který mě náhodně rozdali na konci letu. Nicméně v rámci příští cesty dám přednost jiné společnosti.

Přidat vlastní zkušenost s touto společností

Nejpopulárnější letenky z Prahy

LetenkyPraha.com spolupracují