Letenky EL AL Israel Airlines levně z Prahy

levné letenky EL AL Israel Airlines a pravidla pro zavazadla v letadle

EL AL Israel Airlines

logo EL AL Israel Airlines

El Al jsou izraelské národní aerolinky se základnou na letišti Ben Gurion v Tel Avivu. Celkem létají do 43 destinací v Izraeli, Africe, Asii, Evropě a Jižní i Severní Americe. Ke svému provozu používají letku 39 strojů Boeing.

Letecká společnost El Al je známá i svou aktivitou v humanitárních misích, kdy například pomáhala přepravovat Židy z nebezpečných míst, jako byla Etiopie či Jemen. Aerolinky jsou rovněž vyhlášené svou bezpečností – ačkoliv je u nich riziko atentátu vyšší, řadí se dnes mezi nejbezpečnější letecké společnosti na světě.

El Al není členem žádné z leteckých asociací. Pro své vážené zákazníky provozují na telavivském letišti salónek King David Lounge.

Kam létá EL AL Israel Airlines přímo z Prahy

Izraelské aerolinky El Al přímo spojují Prahu s izraelským Tel Avivem.

Zavazadla v letadlech EL AL Israel Airlines

Cestující si s sebou do letadla smějí přinést jeden kus příručního zavazadla o maximálních rozměrech 56 cm × 45 cm × 25 cm. V případě cesty v ekonomické třídě smí mít zavazadlo nanejvýše 8 kg. Navíc je možné si s sebou vzít například notebook či kabelku o hmotnosti 4 kg.

Stejně tak je možné si s sebou vzít jeden kus odbavovaného zavazadla, jehož nejvyšší přípustná hmotnost je 20 kg. Výjimku tvoří lety do Severní a Jižní Ameriky, kam je možné vzít dvě zavazadla, každé o hmotnosti 23 kg. Tyto limity je nutné přesně dodržet, neboť v opačném případě bude účtován zvláštní poplatek.

Dětem do dvou let smí být na většině letů přibalen kufr s kočárkem o maximální hmotnosti 20 kg. Zvláštním případem pak jsou opět lety do USA a Kanady s maximální hmotností 23 kg a lety do Brazílie, kam lze zabalit zavazadlo o hmotnosti až 32 kg.

Poplatky u letecké společnosti EL AL Israel Airlines

Poplatek za zavazadlo s nadváhou u cestujícího v ekonomické třídě činí ve většině případů 1,5 % z plné ceny letenky za každé kilo navíc. U letů do USA je v případě nadváhy za každý kilogram nad 23 kg naúčtován poplatek 25 dolarů. U zavazadel těžších než 32 kg poplatek činí 155 dolarů u letů do New Yorku a 165 dolarů u letů do Los Angeles.

El Al nabízejí i možnost vybrat si vaše místo v letadle ještě před samotným nástupem. V případě dálkových letů se vybírá poplatek 59 dolarů za každý let, u všech ostatních linek je to 39 dolarů.

Věrnostní program EL AL Israel Airlines

Pro své pravidelné cestující El Al provozují věrnostní program Matmid. Ten spočívá ve sbírání bodů za absolvované lety, jež lze následně proměnit ve výhody. Patří mezi ně například zejména možnost hradit část nově rezervovaných letenek právě body z věrnostního programu.

Možnosti platby / jak platit letenky EL AL Israel Airlines

Letenky od společnosti El Al lze uhradit pouze platební kartou. Akceptovány jsou karty Eurocard-Mastercard, Visa, Diners Club a American Express.

Cestování s malými dětmi

Děti do dvou roků smějí cestovat se společností El Al výhodněji, avšak ztrácejí nárok na vlastní sedadlo a celý let musejí absolvovat na klíně jednoho z rodičů. V případě, že je dítěti zakoupena vlastní letenka, smí usednout do své sedačky, načež mu může být po předchozí domluvě zapůjčena speciální dětská sedačka.

Společnost El Al rovněž nabízí službu doprovod o samotě cestujícího dítěte ve věku od 5 až do 18 let. Za poplatek 75 dolarů bude o dítě postaráno od okamžiku příjezdu na letiště, jakož i po celý let a chvíli po přistání na cílovém letišti. O tuto službu je nutné požádat předem.

Jak ušetřit s letenkami EL AL Israel Airlines

Možnost úspory za letenky se týká zejména pravidelných cestujících, kteří se mohou registrovat do věrnostního programu Matmid a za všechny absolvované lety sbírat body. Za ně následně získají slevu při rezervaci dalších letenek.

Historie EL AL Israel Airlines

Počátky letecké společnosti El Al sahají až do září roku 1948, přičemž se k nim váže jedna vcelku zajímavá historka. Izraelský prezident Chaim Weizmann byl tehdy na konferenci v Ženevě, přičemž již nadešel čas k jeho odletu domů. Kvůli nově uděleným sankcím vůči Izraeli však v daný moment nebylo možné odletět do Izraele s vládním letounem.

Nezbylo tak nic jiného, než zákaz obejít a rychle založit komerční aerolinky, na které se embargo nevztahovalo, a které mohly pro prezidenta bez problémů zaletět. Tak se také stalo a ještě v témže roce se z El Alu staly izraelské národní aerolinky. A již o dva roky později El Al disponoval pravidelnými linkami z Tel Avivu do Londýna a do Izraele.

Velký rozmach zažila společnost v průběhu šedesátých let, kdy se jednak rapidně navýšil počet obsluhovaných destinací a jednak vzrostl i počet přepravených cestujících. Léta šedesátá až osmdesátá byla ve znamení teroristických útoků a únosů, jež byly pro El Al největší hrozbou.

Devadesátá léta byla ve znamení transportu Židů v pro ně nebezpečných zemích a v modernizaci společnosti. Následně byly ve velké míře zvětšeny i bezpečností opatření, které jsou dnes jedny z nejvyšších na světě.

Vaše zkušenosti z letadel EL AL Israel Airlines

názorů: 3 to “EL AL Israel Airlines”

 1. Rajca Jaroslav
  Leden 8th, 2012 @ 14:59

  zEL-AL mam ty nejlepši skušenosti a hodně jím fandim.

 2. Eva
  Leden 18th, 2012 @ 6:46

  Nejlepší let včetně servisu, který jsem kdy absolvovala.

 3. Petr
  Prosinec 10th, 2012 @ 9:32

  Asi jsem od nich čekal víc, než jsem měl.

  Ten jejich bezpečnostní pohovor, všemožné prohlídky a neustálý pocit, že tě berou za nevlastního bráchu nějakého bombera by se dal ještě pochopit. Vzhledem k minulosti těchto aerolinek.

  Ale jinak nic moc, lepší dojem jsem měl třeba i z Air India než z El Alu.

  Například v půl roce starém letadle (!) nemají ani osobní IFE, rozbité sedačky a obsluha si cestujícího nijak zvlášť nevšímá.

  Jsem moc rád, že jsem s nimi mohl letět, ale podruhé s nimi cíleně nepoletím.

Přidat vlastní zkušenost s touto společností

Nejpopulárnější letenky z Prahy

LetenkyPraha.com spolupracují

  Napište zkušenosti s EL AL Israel Airlines
  Zobrazit zkušenosti ostatních cestovatelů

  EL AL Israel Airlines novinky

  • Nejlepší bílé víno v první třídě servíruje El Al
  • logo EL AL Israel Airlines V prosinci loňského roku se izraelské aerolinie El Al umístily jako první v soutěži „Wines of the Wing“ v kategorii Nejlepší bílé víno v první třídě, pořádané americkým časopisem Global Traveler. Vítězné víno – Gewürztraminer z vinařství Carmel Winery – bylo zvoleno 31 znalci vína, sommeliéry a vinaři. Sedmého ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 28 aerolinií. Aerolinie EL AL rovněž získaly cenu za nejlepší bezpečnost (The Best Airline Security Award) v anketě mezi více než 36 000 předplatiteli a čtenáři časopisu.

   16. 2. 2012


  • Nová duty-free služba EL AL
  • logo EL AL Israel Airlines Izraelské aerolinie EL AL zavedly novou internetovou službu, s jejíž pomocí můžete nyní nakupovat duty-free zboží mnohem pohodlněji. Jednoduše si zboží objednáte předem přes internet a obdržíte ho v letadle, kde ho rovněž zaplatíte. Kliknete-li na stránkách na „Gift in the Sky“, můžete dokonce do letadla koupit i dárek pro někoho vám drahého, s nímž ani neletíte. A připojit můžete i osobní přání.

   25. 9. 2011


  Spřízněné stránky