Letenky ČSA Czech Airlines levně z Prahy

levné letenky ČSA Czech Airlines a pravidla pro zavazadla v letadle

ČSA Czech Airlines

logo ČSA

ČSA jsou české národní aerolinky, v zahraničí známé spíše pod anglickým názvem Czech Airlines. Svoji základnu mají na pražském letišti a v současné době létají do 67 destinací v jednačtyřiceti zemích světa.

České aerolinky mají k dispozici letku 48 letadel skládajících se ze strojů Airbus, ATR a Boeing. ČSA jsou členem letecké aliance SkyTeam.

Kam létá ČSA přímo z Prahy

ČSA jako české národní aerolinie nabízí jednoznačně nejvíce přímých spojů z letiště Praha Ruzyně, zvláště linky do postsovětských republik může řada obchodníků uvítat. Letenky ČSA však na těchto přímých spojích nebude patřit k nejlevnějším, kam tedy ČSA létá přímo z Prahy? Almaty, Amsterdam, Atény, Barcelona, Bejrút, Benátky, Berlín, Bělehrad, Boloňa, Bratislava, Brno, Brusel, Budapešť, Bukurešť, Curych, Damašek, Düsseldorf, Frankfurt, Hanoi, Hamburg, Hannover, Helsinky, Heraklion, Jekatěrinburg, Jerevan, Káhira, Kolín nad Rýnem, Kodaň, Košice, Krakov, Kyjev, Larnaka, Londýn, Lublaň, Madrid, Manchester, Marseille, Milán, Minsk, Mnichov, Moskva, Oděsa, Oslo, Ostrava, Paříž, Riga, Petrohrad, Rostov, Řím, Samara, Skopje, Sofie, Soluň, Split, Stockholm, Stuttgart, Štrasburk, Tallinn, Taškent, Tbilisi, Tel Aviv, Varšava, Vilnius, Záhřeb, Žilina

Zavazadla v letadlech ČSA

Všichni cestující si s sebou smějí vzít příruční zavazadlo s maximálními rozměry 56 cm × 45 cm × 25 cm. Pasažéři v ekonomické třídě si mohou vzít pouze jediné zavazadlo o maximální hmotnosti 12 kg, cestující ve třídě business mohou mít zavazadla dvě, každé o nejvyšší přípustné hmotnosti 18 kg.

Dospělí cestující si s sebou smějí vzít i odbavované zavazadlo, přičemž ve třídě economy smí být jen jedno o maximální hmotnosti 20 kg a ve třídě business smějí být dvě, každé o nejvyšší přípustné hmotnosti 30 kg. Na linkách do Kanady a USA je limit navýšen na 23 kg, resp. na 32 kg.

Dětem do dvou let smí být přibaleno jedno zavazadlo o hmotnosti až 10 kg a složený kočárek. Pro děti od 2 do 12 let s nárokem na sedadlo platí úplně stejné podmínky, jako pro libovolného dospělého. Za nadměrná zavazadla je účtován poplatek ve výši 300 Kč až 900 Kč za každý kilogram v závislosti a cílové destinaci.

Poplatky u letecké společnosti ČSA

Servisní poplatek za změnu rezervace v případě tarifu s restriktivním tarifem činí 900 Kč.

Cestující ve třídě economy si rovněž mohou zaplatit přístup do letištního salónku Crystal Lounge na pražské Ruzyni. Vstup na dvě hodiny stojí 660 Kč, držitelé Stříbrných karet OK Plus zaplatí jen 290 Kč.

Poplatek za nadměrné zavazadlo činí 300 Kč za kilogram, resp. 600 Kč a 900 Kč v závislosti na délce dané trasy. Poplatek za nestandardní zavazadlo je 500 Kč, navíc v případě odletu z Prahy, Brna, Ostravy a Karlových Varů je nutné uhradit manipulační poplatek 150 Kč.

Věrnostní program ČSA

Pro své pravidelné cestující aerolinky ČSA provozují věrnostní program OK Plus. Princip programu spočívá ve sbírání odlétaných mílí s Českými aerolinkami, načež je můžete proměnit v některou z celé řady výhod. V případě zájmu je rovněž možné si 1 500 až 15 000 mil zakoupit.

Tou nejlukrativnější výhodou programu jsou bezesporu bezplatné letenky nejen od ČSA, nýbrž i od aerolinek Aeroflot, Aeromexico, Air Europa, Air France – KLM, Alitalia, Delta Air Lines, Kenya Airways, Korean Air, TAROM, Vietnam Airlines, Air Malta a China Airlines.

Mezi další výhody poté patří přístup do letištního salónku Crystal Lounge na pražské Ruzyni, navýšení limitu zavazadel, let balónem či lekce na letovém simulátoru Airbus 320, Boeing 737 a ATR.

Možnosti platby / jak platit letenky ČSA

Za letenky od ČSA lze zaplatit pouze platebními kartami. Na výběr máte karty Visa, Eurocard/Mastercard a American Express.

Cestování s malými dětmi

Děti do dvou let smějí v letadlech ČSA cestovat buď na klíně jednoho rodičů, popřípadě na vlastní sedačce. V případě první možnosti bude letenka stát jen 10 % z klasické ceny, v případě druhé varianty bude stát dvě třetiny z klasické ceny letenky.

Každá dospělá osoba smí doprovázet nanejvýše dvě děti mladší dvou let, z nichž alespoň jedno musí mít svoji vlastní sedačku. Rodič má zároveň právo zabalit každému z dětí zavazadlo o hmotnosti 10 kg a vlastní kočárek.

Děti od 2 do 12 let mají vystavenou svoji vlastní dětskou letenku, přičemž mají právo na stejný objem zavazadel, jako dospělí. Po dobu letu malé cestovatele zabaví speciální dětský program od ČSA.

České aerolinky poskytují dětem ve věku od 5 do 17 let i službu nedoprovázené dítě, kdy vaší o samotě cestující ratolest doprovodí personál letecké společnosti. O tuto službu je potřeba požádat již v průběhu samotné rezervace, přičemž se za ní platí 50 eur v případě úseku cesty kratším 3 500 km, resp. 75 eur za každý úsek cesty delší než 3 500 km.

ČSA mají připraveno pro vaše ratolesti i speciální občerstvení. Dětské či kojenecké jídlo je však nutné objednat předem.

Jak ušetřit s letenkami ČSA

Pokud s ČSA cestujete pravidelně, určitě neváhejte a registrujte se do věrnostního programu OK Plus. Nejen, že budete mít časem nárok na bezplatné letenky, ale rovněž si své nalétané míle budete moct proměnit třeba v bezplatné předplatné Hospodářských novin.

Historie ČSA

ČSA Československé státní aerolinie byly založeny 6. října 1923 tehdejší vládou, přičemž první let se uskutečnil o 23 dní později na lince z Prahy do Bratislavy. První mezinárodní let se přitom uskutečnil až v roce 1930, kdy se letoun ČSA vydal z letiště v Praze do chorvatského Záhřebu.

V únoru 1948 se na aerolinkách neblaze podepsala Komunistická strana, když zrušila některé linky do západní Evropy a na Střední Východ a většinu letounů ve flotile ČSA nahradila za stroje sovětské výroby. Následkem byla mimo jiné trojice únosů v roce 1950, kdy se únosci pokusili právě pomocí letadel ČSA překonat hranice Československa směrem na západ.

V roce 1957 se pak ČSA staly teprve druhými aerolinkami na celém světě, které ke svému provozu začaly používat trysková letadla. Následně byly spuštěny i transatlantické linky do Havany, do Montrealu a do New Yorku.

Ke změně názvu na ČSA Czech Airlines došlo až v květnu 1995, tedy více než dva roky po rozpadu Československa. Až do listopadu 2009 ČSA rovněž provozovaly virtuální nízkonákladové aerolinky Click4Sky.

Vaše zkušenosti z letadel ČSA

názorů: 5 to “ČSA Czech Airlines”

 1. rais jiří
  Leden 11th, 2012 @ 18:42

  Jste super společnost,létám s Vámi hrozně rád,a to hlavní, Naši piloti jsou nejlepší na světě!!!! Přeji hodně uspěchu, a držím Vám palce,s pozdravem Jiří Rais

 2. Rakowski Petr
  Srpen 20th, 2012 @ 9:44

  Dobrý den,chtěl bych touto cestou poděkovat posádce letadla ze dne 11.8.2012 na trase Ostrava-Antalya (č.letu HCC6380) za profesionální přístup a vzornou péči o moji manželku,které se udělalo nevolno a následně na okamžik ztratila vědomí. Všem přeji mnoho dalších úspěšných dní strávených ve vzduchu a ještě jednou veliké díky a budu se těšit na další lety s Vaší společností. Na shledanou

 3. Jachimstál
  Říjen 11th, 2012 @ 12:36

  Přeji dobrý den.
  Letos jsem využil letenky Praha-Barcelona a zpět. Oproti loňskému roku, kdy jsem letěl s Vuelingem, na stejné trase a stejném termínu jsem ušetřil 2.000,-Kč.
  Navíc bylo v ČSA podáváno občerstvení.
  Přihlásil jsem se do programu OK plus účet.
  Spokojenost, úspora Kč.
  S pozdravem Jachimstál

 4. Petr
  Prosinec 10th, 2012 @ 9:27

  Letěl jsem s nimi z Prahy do Tel Avivu a upřímně musím říct, že jsem byl velmi mile překvapen (co se úrovně služeb týká).

  Jídlo bylo dobrý – na pozdě večerním letu teplé těstoviny s kuřecím masem a rajčatovou omáčkou, bagetka, nějaká buchta… když bych ho měl hodnotit jako ve škole, tak 2).

  Obsluha pozorná a pití roznášeli poměrně často… pravda, jeden ze zkušenějších (čti starších) stewardů zrovna extra milý nebyl.

  Co však absolutně nechápu byla obsazenost letadla – někde okolo 30 – 40 %, z toho asi 2 lidi v businessu.

  Jak jim tohle může vydělávat? … Jo vlastně, ono to nevydělává…

 5. Petr Vojtíšek
  Září 16th, 2013 @ 12:38

  Dobrý den,

  Mám prosbu, potřebuji zajistit odlet a přílet z KOS (Řecko).
  Ubytování a vše kolem toho je zajištěno. Potřebuji jen letenky na přímý let z a do Prahy v termínu od 13. do 18. Října 2013.

  Prosím o nabídku.

  Děkuji :-)

  Petr Vojtíšek

Přidat vlastní zkušenost s touto společností

Nejpopulárnější letenky z Prahy

LetenkyPraha.com spolupracují

  Napište zkušenosti s ČSA Czech Airlines
  Zobrazit zkušenosti ostatních cestovatelů

  ČSA Czech Airlines novinky

  • Zahájení nové linky ČSA z Florencie do Prahy
  • ČSA zahájila od 1. dubna letošního roku lety na zcela nové lince z Prahy a to do italské Florencie.

   16. 7. 2013


  • Posílené lety ČSA z Prahy do Nice
  • logo ČSA Lety ČSA z Prahy do Nice jsou od června posíleny celkem na 8 spojů pro cesty tam i zpět. Letiště v Nice se stále rozvíjí, buduje se terminál 2, který má zajistit větší kvalitu přijetí, nové prostory pro letadla i rozšířit nabídku butiků. Ve stejném duchu se proměňuje terminál 1. Již první dva měsíce roku stoupl provoz o 6,1 % na 1 991 000 cestujících, a to i díky novým společnostem, které ho využívají, mezi nimi i ČSA.

   16. 7. 2013


  • České aerolinie zavedly novou frekvenci do Ostravy
  • Novou, tzv. nocující frekvenci zavedly v létě ČSA na pravidelné lince Praha – Ostrava. Nové spojení odlétá z Prahy v pozdních večerních hodinách, na zpáteční cestu z Ostravy se pak vydává na druhý den brzy ráno. Nová frekvence Českých aerolinií do Ostravy plně nahradí lety společnosti Job Air – Central Connect Airlines, která přerušila svůj provoz. Sedačková kapacita na lince Praha–Ostrava tak zůstává zachována v původní úrovni.

   18. 9. 2012


  • Soutěž o letenky ČSA: Vyhrajte některou ze 42 zpátečních letenek pro dvě osoby!
  • Soutěž o 42 zpátečních letenek pro dvě osoby do destinace dle vlastního výběru připravila naše národní společnost ČSA. Cílem jednoduché flashové hry je doletět co nejdále s malým letadlem, přičemž ve vzduchu buď sbíráte palivo, které vám umožní letět dál a naopak se vyhýbáte mrakům, jež vám palivo ubírají. Letenková soutěž trvá až do 9. září a je rozdělena do několika herních kol. Výherce se může těšit na dvojici letenek mezi Prahou a Barcelonou, Bruselem, Římem, Paříží, Budapeští či Hamburkem. Organizátorem soutěže jsou aerolinky ČSA! Soutěžit můžete na tomto odkazu, hodně zdaru!

   29. 8. 2012


  • ČSA a Etihad spolupracují v rámci svých věrnostních programů
  • logo ČSA Létáte často a patříte mezi sběratele leteckých mílých? Pak pro vás mám příjemnou zprávu, cestující ČSA mohou nově sbírat a využívat míle při cestách do dalších 80 destinací v síti Etihad Airways

   Od 1. srpna 2012 budou moci členové věrnostních programů OK Plus ČSA a Etihad Guest společnosti Etihad Airways vzájemně získávat a využívat míle na všech letech Českých aerolinií a Etihad Airways.

   Vzájemná dohoda obou společností staví na úspěšné codesharové spolupráci, zahrnující 18 destinací, kterou oba vlajkoví dopravci oznámili v červnu 2011 a která navazuje na obnovení přímého operování ČSA na trase Praha – Abú Dhabi z minulého podzimu.

   Členové věrnostního programu Etihad Guest, kteří poletí s ČSA budou nyní získávat míle Etihad Guest, které mohou vyměnit za lety zdarma, nákup širokého spektra produktů dostupných v on-line prodejně Etihad Guest Reward Shop, nebo za platby v hotovosti ve více než 30 milionech prodejen po celém světě prostřednictvím aplikace PointsPay, která umožňuje vyměnit věrnostní míle za hotovost.

   Věrnostní program Etihad Guest

   Oceňovaný věrnostní program Etihad Guest byl spuštěn v srpnu roku 2006 a rychle se stal jedním z nejrychleji se rozvíjejících a nejvíce inovačních věrnostních programů v letecké dopravě. Etihad Guest má nyní více než 1,6 milionu členů. Program dává účastníkům možnost shromažďovat Etihad Guest míle, které lze následně využívat v široké nabídce více než 3000 letů a také při čerpání odměn neletové povahy u více než 200 partnerských společností, od hotelového ubytování a půjčování aut přes maloobchodní slevy až po nákup zajímavých produktů v on-line prodejně Etihad Guest Reward Shop. Další informace o programu Etihad Guest naleznete na adrese: www.etihadguest.com

   Věrnostní program OK Plus

   České aerolinie nabízejí svým stálým zákazníkům věrnostní program OK Plus. Více než 600 000 členů programu OK Plus získává na svůj účet míle za lety s Českými aeroliniemi i s partnery z letecké aliance SkyTeam. Míle je možné získat také za využití služeb více než 70 neleteckých partnerů, jako jsou hotely, autopůjčovny, banky aj. Nasbírané míle lze jednoduše proměnit za kteroukoli z nabízených odměn, jakými jsou např. bonusové letenky do celého světa, převedení do třídy Business, nadváha zavazadel, vstupy do letištního salónku, parkování na letišti, pronájem vozů a další. Firemní program OK Plus Corporate přináší na firemní účet body za všechny lety provozované Českými aeroliniemi. Body z firemního účtu mohou korporátní zákazníci kdykoli proměnit za bonusové letenky do sítě Českých aerolinií a další odměny. Více informací naleznete na stránkách: www.okplus.cz

   17. 7. 2012


  Spřízněné stránky